2015 MOYTC list

I’m including matches which aired in 2015 and/or took place in 2015; dates are when the match took place, matches are listed in chronological order. Filter as appropriate. Links may take you to video of the match.

Final!

excellent

01-19 Rey Cometa vs Bárbaro Cavernario
01-25 Fénix vs Mil Muertes [casket]
02-08 Myzteziz vs el Hijo del Perro Aguayo
03-20 Dragon Lee vs Kamaitachi for the mask
04-19 Mil Muertes vs Prince Puma © [Lucha Underground Championship]
05-03 Titán © vs Bárbaro Cavernario for the Mexican National Welterweight Championship
06-14 Volador Jr. vs Flamita
06-14 Drago vs Fénix, Laredo Kid, Daga, Steve Pain, Aerostar, Bengala, Súper Nova, Súper Fly, Hijo del Fantasma [Alas de Oro]
07-13 Dragon Lee © vs Kamaitachi for the CMLL World Super Lightweight Championship
08-16 Dr. Cerebro vs Virus
08-30 Dragon Lee © vs Kamaitachi for the CMLL World Super Lightweight Championship
08-31 Aerostar, Argenis, Bengala vs Daga, Hijo de Pirata Morgan, Steve Pain
09-16 Centvrión & Látigo vs Fly Warrior & Mr. Leo
09-18 Atlantis vs La Sombra for the mask
09-20 Rey Horus vs Kamaitachi
11-06 Aerostar, Australian Suicide, Fireball vs Daga, Hijo de Pirata Morgan, Steve Pain
11-13 La Sombra vs Rush
11-22 Mil Muertes © vs Prince Puma, Pentagón Jr. [LU CHAMP]
11-22 Mil Muertes © vs Fénix [LU CHAMP]
12-04 Dragon Lee © vs Kamaitachi for the CMLL World Super Lightweight Championship

great

10-05 Prince Puma vs Fénix, Mil Muertes, Johnny Mundo, Mr. Cisco, Son of Havoc,Pimpinela Escarlata, Ivelisse, Drago, Bael, Cortez Castro, Ricky Mandell, Big Ryck,Pentagón Jr., Súper Fly, Chavo Guerrero Jr., Máscarita Sagrada, Sexy Star, Mariachi Loco, King Cuerno [Aztec Rumble] and [LU CHAMP]
10-18 Prince Puma © vs Fénix (AAA) [LU CHAMP]
12-07 Aerostar vs Súper Fly for the mask
12-07 El Patrón Alberto vs Texano Jr. © for the AAA World Heavyweight Championship
12-26 Máscara Dorada & Negro Casas vs Rey Cometa, Tritón, Sangre Azteca, Delta, Pólvora,Titán, Kamaitachi, Fuego for the CMLL World Welterweight Championship and in a cibernetico match
01-01 Fénix, Hijo del Fantasma, Pentagón Jr. vs Flamita, Hijo del Fishman, Sky Man
01-02 Máscara Dorada vs Negro Casas for the CMLL World Welterweight Championship andin a tournament final match
01-04 Dragon Lee, Guerrero Maya Jr., The Panther vs Hechicero, Hombre sin Nombre, Sagrado
01-06 Astral vs Eléctrico, Fantasy, Último Dragóncito, Shockercito, Demus 3:16, Pierrothito,Pequeño Olímpico, Pequeño Nitro, Mercurio in a Pequeno Reyes del Aire match
01-09 Dragon Lee vs Kamaitachi in a lightning match
01-11 Máximo vs Negro Casas
01-18 Atlantis vs Último Guerrero
01-19 Máscara Dorada vs La Sombra
01-24 Johnny Mundo vs King Cuerno in a cage match
01-25 Alberto el Patrón vs Texano Jr. [bull rope] and for the AAA World Heavyweight Championship
01-25 Prince Puma © vs Cage [street fight] and [LU CHAMP]
01-30 Terrible © vs Máximo for the CMLL World Heavyweight Championship
02-06 Negro Casas & Shocker © vs La Máscara & La Sombra for the CMLL World Tag Team Championship
02-08 Fuerza Guerrera vs Negro Casas
02-08 Dr. Wagner Jr. & La Sombra vs LA Park & Volador Jr.
02-08 Cage, King Cuerno, Texano vs Hernandez, Johnny Mundo, Prince Puma [LU TRIOS] and in a tournament match
02-08 Drago vs Aerostar
02-08 Angélico, Ivelisse, Son of Havoc vs Bael, Cortez Castro, Mr. Cisco [LU TRIOS] and in a tournament match
02-13 Euforia, Niebla Roja, Último Guerrero © vs Mistico, Valiente, Volador Jr. for the CMLL World Trios Championship
02-21 Prince Puma vs Drago [LU CHAMP]
02-21 Alberto el Patrón vs Johnny Mundo [LU CHAMP] and [#1 contender]
02-22 Aerostar vs Jack Evans
02-22 Fénix vs Sexy Star, the Mack, Killshot, Cage, King Cuerno, Pentagón Jr. [Aztec Medaillion]
02-22 Angélico, Ivelisse, Son of Havoc © vs Bael, Cortez Castro, Mr. Cisco [LU TRIOS] andin a ladder match
02-27 El Patrón Alberto, Fénix, Myzteziz vs Brian Cage, Hijo del Fantasma, Pentagón Jr.
03-03 Blue Panther, Blue Panther Jr., The Panther vs Puma, Tiger, Virus
03-15 Jimmy, Kevin, Tony vs Arez, Belial, Impulso
03-17 Negro Casas & Shocker © vs Marco Corleone & Rush for the CMLL World Tag Team Championship
03-17 Astral © vs Mercurio for the CMLL World Pequeño Estrellas Championship
03-18 Aerostar vs Psycho Clown, El Mesías, Texano in a AAA’s Rey de Reyes Tournament match
03-18 Fénix vs Hijo del Fantasma © for the AAA World Cruiserweight Championship
03-21 Mil Muertes vs Fénix
03-22 ACH vs Extreme Tiger
04-01 Aerostar, Argenis, Fénix vs Carta Brava, Electroshock, Hijo de Pirata Morgan
04-05 Virus © vs Dragon Lee for the CMLL World Super Lightweight Championship
04-11 Prince Puma vs Johnny Mundo [iron man] and [LU CHAMP]
04-12 Hernandez, Jack Evans, Johnny Mundo, Súper Fly vs Aerostar, Alberto el Patrón, Drago, Sexy Star
04-12 Arez & Belial vs Aramis & Iron Kid
04-18 Cage vs the Mack [falls count anywhere]
04-19 Johnny Mundo vs Alberto el Patrón
04-19 Fénix vs King Cuerno, Big Ryck, Aerostar, Sexy Star, Jack Evans, Bengala [Gift of the Gods]
05-02 Mike vs Leo, Rafy
05-08 Volador Jr. vs Mephisto
05-15 Mistico vs Volador Jr., Titán, Dragon Lee, The Panther, Fuego, Mephisto, Niebla Roja,Bárbaro Cavernario, Virus, Luciferno, Kamaitachi in a CMLL’s Leyenda de Plata Tournament match
05-24 Volador Jr. vs Negro Casas
05-24 Alberto el Patrón, Myzteziz, Rey Mysterio Jr. vs Johnny Mundo, Ken Anderson, Matt Hardy in a tournament final match
05-30 Titán & Volador Jr. vs Bestia 666 & Flamita
06-01 Angélico, Jack Evans, Laredo Kid vs Dark Cuervo, Dark Scoria, Mocho Cota Jr.
06-09 Blue Panther, The Panther, Valiente vs Kráneo, Puma, Tiger
06-12 La Sombra, Naito, Rush vs Diamante Azul, Valiente, Volador Jr.
06-14 Angélico & Jack Evans vs Dark Cuervo & Dark Scoria in a cage match and for the hair
06-17 Flamita vs Dinamic Black, Arez, Suicida, Drastik Boy, Golden Magic, Freelance, Jinzo,Impulso, Carta Brava Jr. (IWRG), Tony Rivera
06-21 Rich Swann vs Flamita
06-21 Caifan vs Virus
07-03 Myzteziz vs Averno
07-10 Fireball & Ludxor vs Daga & Steve Pain
07-11 Flamita vs Wasson
07-17 Último Guerrero vs Rey Escorpión for the hair
07-17 Atlantis, Diamante Azul, Volador Jr. vs La Sombra, Marco Corleone, Rush
07-21 Marco Corleone, Stuka Jr., Valiente vs Kamaitachi, Puma, Tiger
07-24 Esfinge, Guerrero Maya Jr., Negro Casas vs Boby Zavala, Disturbio, Virus in a En Busca de un Idolo match
07-25 Pegazuz, Rayo Star, Sky Man vs Magnífico I, Magnífico II, Templario
08-03 Volador Jr. vs La Sombra
08-09 Rey Mysterio Jr. vs Myzteziz
08-14 Shockercito, Stukita, Último Dragóncito vs Demus 3:16, Mercurio, Pequeño Violencia
08-16 Keira vs Zeuxis
08-16 Avisman & Caifan vs Hechicero (CMLL) & Último Guerrero
08-16 Guerrero Maya Sr. vs Guerrero Maya Jr.
08-23 Mistico, Valiente, Volador Jr. © vs Euforia, Gran Guerrero, Niebla Roja for the CMLL World Trios Championship
08-28 Blue Panther Jr., Canelo Casas, Delta, Guerrero Maya Jr., Negro Casas vs Boby Zavala, Disturbio, Esfinge, Flyer, Virus in a En Busca de un Idolo match
08-28 Dr. Wagner Jr., La Sombra, Rush vs Atlantis, LA Park, Volador Jr.
08-31 Australian Suicide, Súper Nova, Venum vs Carta Brava Jr., Machine Rocker, Súper Fly
09-06 Emperador Azteca, Metaleón, Mr. Leo vs Diablo Jr. I, Hip Hop Man, Imposible
09-08 Astral © vs Mercurio for the CMLL World Pequeño Estrellas Championship
09-11 La Máscara, Stuka Jr., Titán vs Cavernario, Hechicero, Negro Casas
09-16 Cavernario © vs Tritón for the Mexican National Welterweight Championship
09-16 Imposible © vs Metaleón for the IWRG Intercontinental Lightweight Championship
09-20 Aramis vs Garrobo Punk
09-20 Caifan vs Último Guerrero
10-03 Dralion vs Rey Horus
10-03 Centvrión, Fly Warrior, Látigo vs Magnífico I, Magnífico II, Metaleón
10-04 Angélico & Jack Evans vs Joe Lider & Pentagón Jr. © and Daga & Steve Pain for the AAA World Tag Team Championship
10-09 Shockercito & Stukita vs Demus 3:16 & Pequeño Nitro
10-12 Volador Jr. © vs Mephisto for the NWA World Welterweight Championship
10-16 Shockercito vs Demus 3:16 for the hair
10-20 Zeuxis © vs Princesa Sugehit for the Mexican National Women’s Championship
10-25 Carístico & Volador Jr. vs La Máscara & Rush
10-30 Volador Jr. © vs La Sombra for the NWA World Welterweight Championship
11-06 Fénix, Psycho Clown, Rey Misterio Jr. vs Johnny Mundo, Low Ki, Pentagón Jr.
11-06 La Sombra & Volador Jr. vs Mistico & Rush
11-14 King Cuerno vs Fénix © [LU GotG]
11-15 Australian Suicide & Speedball vs Daga & Steve Pain
11-15 Fénix vs King Cuerno [last man standing]
11-15 Prince Puma vs Pentagón Jr.
11-15 Ángel de Oro, Argoz, Golden Magic vs Pegasso, Rey Cometa, Titán
11-21 King Cuerno © vs Fénix [GIFT OF THE GODS] and in a ladder match
11-22 Ángel de Oro, Argoz, Golden Magic vs Pegasso, Rey Cometa, Titán
11-26 Titán (CMLL) vs Drastik Boy
11-27 Dragon Lee vs Kamaitachi in a lightning match
11-29 Black Terry, Dr. Cerebro, Hijo del Pantera vs Apolo Estrada Jr., Canis Lupus, Eterno
12-12 Matanza vs Fénix ©, Rey Mysterio, King Cuerno, Argenis, Johnny Mundo, Joey Ryan,Prince Puma, Jack Evans, Taya, Cage, Máscarita Sagrada, Marty Martinez, Drago, the Mack, Chavo Guerrero, PJ Black, Aerostar, Dragón Azteca Jr., Texano, Mil Muertes[Aztec Warfare] and [LU Champ]
12-13 Texano vs Daga [Aztec Medaillon]
12-13 Dragón Azteca Jr., Prince Puma, Rey Mysterio vs Cage, Johnny Mundo, Taya [LU TRIOS] and in a tournament match
12-20 Imposible © vs Pantera I for the IWRG Intercontinental Lightweight Championship
12-20 Solar I vs Blue Panther

Leave a Reply